Kā runāt ar pirmsskolas vecuma bērniem par esošo situāciju Ukrainā. Kas ir karš?

Labdien, cienījamie vecāki!

Šajā laikā, kad izjūtam īpašu spriedzi un neziņu sakarā ar notikumiem pasaulē, pamanām, ka pastiprināts satraukums novērojams arī dažos bērnos. PII “Bitīte” ar vecāko grupiņu bērniem tiek veiktas vecumposmam atbilstošas pārrunas.  Protams, ka ne visi bērni uz to kaut kādā veidā reaģē. Tomēr redzam – ir bērni, kuri ir ar savu izturēšanos parāda, ka uztraukums ir pārņēmis arī viņus.

Saprotams, ka vecāki mājās seko līdzi notikumiem TV un citur, iespējams, aktīvi un emocionāli pārrunā situāciju, līdzpārdzīvo. Ja bērni to redz un dzird, viņos var rasties bailes, nedrošība, neizpratne. Iespējams, viņi par to nerunā, jo neprot savas domas un izjūtas tik labi noformulēt vārdos. Tomēr jāatceras, ka vecāku emocijas un noskaņojums lielā mērā var atbalsoties bērnos un ar to bērnu psihei ir grūti tikt galā. Reizēm mums šķiet – bērns vēl ir mazs, vēl nesaprot. Bet iespējams, bērns uztver un saprot daudz vairāk, nekā domājam.

Lūgums vecākiem pievērst uzmanību tam, lai mājās bērni izjūt pēc iespējas mierīgu atmosfēru. Vecāki ir tie, pie kuriem drošību bērni meklē pirmkārt. Mums visiem ir ļoti svarīgi saglabāt mieru un nosvērtību.

Pievienoju VISC saiti “Kā runāt par karu ar bērniem un pusaudžiem”.

https://www.pusaudzim.lv/_files/ugd/9c12e9_2de9ddf938214fdfa3319a1bd3de3802.pdf

Izturību un sirdsmieru vēlot,

PII “Bitīte” psiholoģes Santas Lerhas ieteikumi.

Anastasijas Lilijas Poļikovas zīmējums.